Projekty

Praxe v Londýně školní rok 2015/2016

Název projektu: Získávání pracovních zkušeností v Evropě

Číslo projektu: 2015-1-CZ01-KA102-013003

Projektové období: 01. 06. 2015 – ­31. 05. 2016

1 běh: 7. – 20. 2. 2016

– praxe se zúčastnilo 13 studentů (9 z třetího ročníku ekonomického lycea, 3 z třetího ročníku obchodní akademie a jedna studentka z prvního ročníku vyšší odborné školy, doprovodná osoba Ing. Alena Jirochová

2 běh: 8. – 21. 5. 2016

– praxe se zúčastnilo 10 studentů (5 studentek a 2 studenti z 3. ročníku OA a 3 studentky z 2. ročníku VOŠ), doprovodná osoba Mgr. Vladimíra Klasnová

Praxe v Londýně popáté

Ve dnech 7. 2. – 20. 2. 2016 vycestovala skupina deseti studentů na praxi  do Londýna. Prvotní nadšení z velké příležitosti vystřídala nervozita a pochopitelné obavy. Někteří studenti podléhali strachu z toho, jak zvládnou sami cestování do práce v osmimilionové metropoli a jak si poradí s každodenní komunikací v angličtině. Všichni se ale na cestu zodpovědně připravili. Když jsme se vítali v neděli ráno v Praze na letišti, panovalo už jen příjemné vzrušení z očekávaných nových zážitků.

Po úvodním zaškolení v partnerské organizaci ADC College si každý vyzkoušel cestu do své práce a zpět. Druhý den se už jelo „naostro“. Studenti pracovali na pozicích pracovníků v obchodě nebo jako administrativní pracovníci, a to v knihovnách, v prodejnách, v charitativních obchodech nebo v agentuře poskytující služby. Pracovní doba byla většinou od 9.00 nebo od 10.00 do 17.00 nebo do 18.00 hodin. Na konci prvního týdne jsme se opět sešli v ADC, kde studenti při individuálních rozhovorech mluvili o svých prvních dojmech a zkušenostech. Volný víkend využili všichni k poznání památek a muzeí velkoměsta, zbyl i čas na společnou krátkou procházku (bohužel se nám Londýn ukázal i v chladném a deštivém počasí) a na nákupy.

Studenti se shodli na tom, že byli ve firmách obklopeni příjemnými a ochotnými lidmi. Měli možnost nahlédnout do pracovního života v multikulturním světě. Vyzkoušeli si, jak obstojí se svými znalostmi angličtiny nejen na svém pracovišti, ale i při běžné komunikaci v hostitelských rodinách nebo při návštěvách památek a obchodů v centru Londýna. Možná i lépe poznali sami sebe a své spolužáky a dokázali překonat své obavy. Kéž by i další studenti dostali tuto příležitost!

Mgr. Vladimíra Klasnová