Projekty

Praxe německých studentů v Příbrami – červen 2016

V letošním roce hostila Obchodní akademie Příbram po sedmé skupinku německých studentů z partnerské školy v Idaru-Oberstein. Od 13. 6. do 30. 6. 2016 vykonávalo šest německých studentů v tandemu se studenty OA třítýdenní odbornou praxi ve firmách CK Lucie, Halex, JKR, Finvest, v Knihovně Jana Drdy a v kanceláři školy. Všem firmám bychom touto cestou chtěli srdečně poděkovat za dlouholetou spolupráci a perfektní péči o praktikanty.

Praxe v tandemu

Jak už je na OA Příbram tradicí, i letos k nám do Příbrami zavítali němečtí studenti ze spřáteleného města Idar-Oberstain, se kterým obchodní akademie organizuje výměnné praxe již několik let. Třítýdenní pobyt umožní rozšíření obzorů nejen německým studentům, ale i těm českým. S každým praktikantem je do firmy umístěn stejně starý student obchodní akademie, který slouží jako spojka pro překlad a výpomoc.

Studenti působili ve firmách jako je Finvest, JKR, CK Lucie nebo například v knihovně Jana Drdy, kam jsem byla společně s Verenou umístěna. První dny jsme se vzájemně poznávaly a vyprávěly si o našich životech, vyměňovaly si názory na různé tradice u nás v Česku a porovnávaly životy, které vedeme každá v jiném státě. Kupodivu jsme si k sobě našly rychle cestu a bavily se nakupováním či procházkami Příbramí. V knihovně jsme společnými silami zapisovaly odesílanou a příchozí poštu, faktury, zakládaly výdajové a příjmové pokladní doklady či pomáhaly přesunout šanony ze skříní do ředitelny, kvůli malování. Naše pracovní doba byla od devíti do jedné s hodinovou pauzou na oběd, kterou jsme většinou trávily spolu.

Řekla bych, že jsme si obě ty tři týdny užily, a doufám, že si domů odveze dobré vzpomínky a zkušenosti, které nabyla při praxi. Budou mi chybět historky o tom, jak poslala kluky koupit ledový salát a místo toho jí přinesli hlávku zelí, aniž by jim to přišlo divné. Mluvily jsme víceméně jen v angličtině a pro obě to jistě znamenal jistý pokrok v cizím jazyce. Za sebe mohu upřímně říct, že jsem za nové získané zkušenosti ráda a vůbec nelituji svého rozhodnutí zúčastnit se tohoto projektu.

Táňa Moučková, 2. A