Projekty

Mezinárodní letní tábor

Letní tábor ANOR 2012 – napůl prázdninový výlet do Anoru 

Dne 15. července se čtrnáctičlenná skupina studentů a učitelů OA a VOŠ Příbram vrátila z mezinárodního Tábora mládeže, který v rámci partnerské spolupráce mezi městy Příbram, Anor (Francie), Aken (Německo) a Gizalki (Polsko)  zorganizovala v tomto roce francouzská strana v zastoupení paní Elisabeth Bolvin, prezidentky výboru Comité de Jumelage ANOR-EUROPE. S podrobně rozepsaným desetidenním programem v ruce jsme se pátý prázdninový den vydali směr Francie do partnerského městečka Příbrami – do Anoru. Přivítala nás vedoucí francouzské skupiny – rodilá Češka Anička. Bylo to obrovské štěstí, protože Francouzi, se kterými jsme měli komunikovat, anglicky neuměli. Kromě Francouzů přijeli také němečtí studenti, kteří také anglicky téměř nehovořili, a polští studenti, kteří nám nejlépe rozuměli, když jsme mluvili pomalu česky. V Anoru nás také přivítal déšť..

Z pobytu máme ale mnoho pěkných zážitků. Nadšení jsme byli z exkurze do Evropského parlamentu v Bruselu, návštěvy akvária Nausicaa v Boulogne sur mer, odkud máme dohromady stovky fotek, a lanové dráhy nad „jezerem“ nedaleko od Anoru, kde jsme se sportovně vyřádili. Dále vzpomínáme na večerní povídání, společnou přípravu typických národních jídel, malování triček, taneční vystoupení, přírodu a klid kolem a na velkolepý ohňostroj na oslavu státního svátku. To vše bylo ohromné. Na druhou stranu si také budeme pamatovat neustálé čekání na nedochvilné anorské pořadatele a úplnou změnu náplně programu. Podle plánu se dodržovala jedině strava třikrát denně a bruselský a boulogneský výlet, které musely být datově dodrženy. Program se měnil tak často, že jsme i několikrát denně nevěděli, co se příští hodinu bude konat. Museli jsme být pořád ve střehu, abychom nic nezmeškali. Nejhorší bylo, že čas od času nebylo co zmeškat.

V komunikaci se studenty jsme si někdy pomáhali moderní technikou. Ti, co internetové překladače znají, jistě vědí, jakých výtvorů jsou schopné. Ale občasné dokonalé zmatení jazyků rozesmálo nejednoho člověka. Tímto článkem nechci říct, že by se mi pobyt nelíbil. Prožila jsem spoustu krásných věcí, dostala se do mnoha nových situací, poznala novou kulturu a jiné země, seznámila jsem se s dalšími lidmi, se kterými doufám zůstanu v kontaktu. Hodně mě ale zklamala organizace programu tábora z francouzské strany. Kdybych se ale měla rozhodnout, jestli pobyt chci absolvovat znovu, stoprocentně bych se zúčastnila. Vše se konalo v jiném duchu, než jsem očekávala, ale stejně to bylo super.

Nela Rychterová, 3. A