Projekty

Konference mládeže v Gentilly – červenec 2019

Letošní konference mládeže se uskutečnila opět ve Francii v termínu od 3. 7. do 7. 7. 2019. Studenti z Gentilly, Freibergu, Darmastadtu a Příbrami se sešli, aby diskutovali o problémech mladých lidí v Evropě a naplánovali další vzájemnou spolupráci.

Dne 3. července jsme se jako zástupci Obchodní akademie Příbram vydali na YouthCamp, který se konal ve francouzském městě Gentilly. V tento den jsme se již brzy ráno sešli na parkovišti u plaveckého stadionu, kde jsme nastoupili do miniautobusu a vyrazili na dalekou cestu. Čekalo nás několik hodin jízdy, kterou jsme si krátili poslechem hudby, vzájemného povídaní a spánkem. Po necelých 12 hodinách jízdy jsme přijeli do našeho hotelu. Na místě nás čekaly seznamovací hry a další naplánované aktivity. Poté jsme se vydali na výbornou francouzskou večeři. Hned po ní nás uvítala paní starostka na radnici, kde nás také čekalo nějaké občerstvení.
Lucka Čajanová, 2. C

Ve čtvrtek ráno jsme se poprvé probudili v našem hotelu a šli se nasnídat. Po snídani následoval přesun metrem přímo do centra Francie. Jako první v programu jsme navštívili muzeum imigrace a jejich hudby (Musée de Immigration). V poledne nás čekal oběd v restauraci. A po něm jsme navštívili ateliér světla (Atelier des lumières). Dalším bodem programu byla plavba lodí po řece Seine, kde někteří z nás vůbec poprvé spatřili slavnou Eiffelovu věž a další památky, jako například Notre-Dame. Po krásné plavbě nás čekal volný čas, který jsme využili k prozkoumání Paříže. Prošli jsme se kolem Eiffelovky, nakoupili suvenýry, stihli jsme dojít i k Vítěznému oblouku. Následovala cesta zpět do Gentilly, kde byla připravená večeře. Po večeři účastníci všech zemí prezentovali připravené prezentace.
Bětka Vazalová, 2. C

Páteční den začal v Pointu J, což je místo, kde se mohou mladí lidé scházet, hrát společně hry a trávit spolu čas. My jsme to měli trochu více pracovní a jednali jsme o tom, jak zůstat v kontaktu mezi tímto a dalším setkáním, jak zvýšit činnost naší skupiny a co by se dalo ještě vyřešit. K obědu jsme měli možnost ochutnat typické africké jídlo. Zahrnovalo zázvorovou a ibiškovou limonádu, kapsičky z těsta plněné mletým hovězím masem, špízy a kuskus. Po vydatném obědu jsme se vydali do dalšího centra pro mládež a rodiny, kde se opět mohou společně scházet. My jsme byli rozděleni do tří skupin a střídali jsme se ve třech aktivitách. První aktivitou bylo graffitování. Bylo super mít možnost si ho vyzkoušet a je to opravdu těžší, než to vypadá. Druhou aktivitou byly hry, z čehož jedna se například jmenovala King. Třetí aktivitou bylo pečení. Každé město si mělo dopředu připravit nějaký typický moučník. My jsme si vymysleli perník a musím říct, že měl obrovský úspěch. Všem strašně moc chutnal, a dokonce si od nás brali i recept. Od Francouzů jsme měli možnost ochutnat koláč ze sušených švestek a od Němců cibulový koláč. Je zajímavé, jak jsme každý zvyklý na něco jiného a pro každý národ je něco jiného typické.
Barbora Hampejsová, 2. C

V sobotu jsme se ráno opět nasnídali v hotelu a pak se přesunuli do Pointu, kde jsme uzavírali témata, která jsme celou dobu probírali. Domluvili si další schůzku, tentokrát v Příbrami, a pak šli na oběd, který byl podáván formou bufetu. Celé odpoledne jsme měli volné, a tak jsme ho využili k poznávání památek. Nejprve jsme navštívili katedrálu Notre-Dame, která je považována za jeden z nejkrásnějších příkladů francouzské gotické architektury. Dále jsme navštívili Louvre, který sídlí v krásném palácovém komplexu Palais du Louvre. Tento výlet byl pro mě jedním z nejlepších zážitků, hlavně díky nezaměnitelné atmosféře a skvělému počasí. Nakonec jsme se ještě vydali do obchodního centra, kde jsme nemohli vynechat Primark. Všude byla spousta lidí, ale všichni jsme si odnesli něco na památku.
Tereza Velasová, 2. C

Poslední den proběhl v klidném duchu. Ráno jsme všichni zašli na snídani, dobalili poslední věci a rozloučili se s našimi přáteli. Následoval jen nástup do auta a cesta trvající 11 hodin. Ta nám naštěstí utíkala, protože jsme – nás pět děvčat – buď spaly, povídaly si nebo poslouchaly hudbu. V autě jsme také shrnuly náš výlet a shodly se, že jsme si zájezd neskutečně užily, prozkoumaly novou zemi, seznámily se se spoustou nových, skvělých lidí a poznaly krásy jak Paříže, tak i městečka Gentilly. Až na pár malých drobností byl výlet dokonalý! Myslím si, že se nepletu, když řeknu za všechny, že milerády se znovu YouthCampu zúčastníme – v červnu 2020 v Příbrami.
Eda Žáková, 2. B