Projekty

ErasmusPro školní rok 2018/2019

Název projektu: Učíme se praxí v Evropě

Číslo projektu: 2018-1-CZ01-KA116-047126

Projektové období: 01. 06. 2018 – 31. 8. 2019

Tříměsíční stáž proběhla v termínu od 24. 6. do 25. 9. 2018 a zúčastnila se jí Andrea Palmeová, absolventka vyšší odborné školy, která se v minulosti zúčastnila dvoutýdenní stáže v Londýně. S předcházející praxí byla velmi spokojená, a proto neměla strach vycestovat na delší dobu. Stáž proběhla v partnerské instituci ADC College London, kde Andrea pracovala v mezinárodním týmu a vykonávala rozmanité administrativní úkony. Za svoji pilnou práci byla v září vyhlášená nejlepší studentkou ADC. Na blogu ADC byl zveřejněn rozhovor, ze kterého přinášíme výňatek:

Jaký byl nejlepší zážitek z tvé stáže?

Je těžké vybrat pouze jeden. Celé ty tři měsíce, které jsem tu strávila, byly neuvěřitelné, každá jednotlivá chvíle. Tato stáž je nejúžasnější zahraniční cesta, kterou jsme kdy absolvovala, zejména s ohledem na lidi, které jsme zde poznala.

Jaké to bylo pracovat v ADC College?

Byl to splněný sen. Ráda bych jednou i v České republice pracovala v podobné společnosti. Není to jen o práci, kterou jsem zde vykonávala a která mě moc bavila, ale hlavně o mých kolezích. Byli to jedni z nejmilejších a nejstarostlivějších lidí, které jsem kdy potkala.

Co bylo tvou pracovní náplní?

Moje úkoly zahrnovaly tvorbu cestovních plánů pro zahraniční studenty, pomáhala jsem jim najít trasu do jejich firem, plánovala jsem monitorovací návštěvy jejich učitelů ve firmách, oslovovala jsem firmy ochotné přijímat praktikanty. Dále jsem dělala běžnou kancelářskou práci, jako například skenování dokumentů, vyplňování smluv, komunikace s obchodními partnery, vedení databáze, vyhledávání škol, které by mohly být potenciálními realizátory projektů Erasmus+, a spousty dalších věcí.

Co ses během své stáže naučila?

Naučila jsem se mnoho věcí, hlavně sama o sobě. Nyní mám pocit, že zvládnu téměř vše a nemám z ničeho strach. Možná to zní, jako že přeháním, ale tato stáž mi opravdu dodala hodně sebevědomí. Nyní vím, že se sama umím pohybovat v úplně novém a cizím prostředí, které je tak rozdílné od České republiky. Ale abych byla upřímná, sama se tu vůbec necítím. Velký podíl na tom mají hlavně lidé, kteří mě zde obklopují a kteří jsou vždy ochotni mi s čímkoliv pomoci, včetně hostitelské rodiny. Kromě toho jsem se naučila několik IT vychytávek a samozřejmě nová anglická slova.

Co bylo nejvíce vzrušující ohledně života a práce v zahraničí?

Pravděpodobně svoboda. Mohla jsem dělat, co jsem chtěla a kdykoliv jsem chtěla. Dále to byli určitě lidé, které jsem potkala, a všechna místa, která jsem navštívila, jako například Brighton, Eastbourne či samotný Londýn, který jsem procestovala křížem krážem. Také se mi moc líbilo, že když tam jste, tak prostě musíte mluvit anglicky, ať zrovna chcete, nebo ne.

Jakou radu bys dala studentům, kteří uvažují o tom, že by se zúčastnili zahraniční odborné stáže?

Moje rada je jasná: jděte do toho! Je to úžasná zkušenost, na kterou nikdy nezapomenete. Naučíte se tolik věcí. Stačí být otevřený a pozitivní a užít si to, jak jen to jde! A hlavně se nebát.

Celý rozhovor v anglickém jazyce se nachází na odkazu:

https://www.adccollege.eu/adcblog/2018/9/5/london-student-of-the-month-andrea-palmeov 

Andrea Palmeová jako host projektového dne ErasmusDays na Obchodní akademii Příbram dne 12. 10. 2018 prezentovala studentům OA svoje zkušenosti ze stáže. Věříme, že jako příklad dobré praxe motivovala ostatní studenty zúčastnit se dlouhodobé stáže.