Projekty

Bronzová expedice

Bronzová expedice – červen 2023

Dne 9. a 10. 6. 2023 se čtrnáct statečných vypravilo v rámci DofE na cvičnou bronzovou a stříbrnou expedici do Brd. Expedice začala v Nepomuku, kde se všichni účastníci sešli a vydali se na pochod přes Padrťské rybníky, Třítrubecký lovecký zámeček až do Strašic. Celou dobu si nesli potřebnou výbavu na zádech, večer si rozdělali oheň, u kterého si zazpívali a zahráli na kytaru. Druhý den brzy ráno se skupina rozdělila na dvě poloviny a každá absolvovala svou cestu do Bohutína, kde expedice končila. Žáci splnili svůj stanovený cíl, kterým byla nejen turistika, ale i geocaching a natáčení vlogu. Druhý den se všichni vrátili domů unaveni, ale spokojeni. Celkem stateční putovníci urazili 54 km.

Bronzová expedice – květen 2021
 
„Tak nám to konečně po dvou letech vyšlo! Dne 14. 5. 2021 jsme se vydaly na závěrečnou expedici bronzové úrovně projektu DofE, do kterého jsme se ve 2. ročníku zapojily. I s těmi 12 kg na zádech jsme se dostaly do cíle. Přežily jsme říznutí, večeři s kamínky, návštěvu divokých prasat i 4 hodiny spánku!“ Děvčata z 4 ročníku úspěšně absolvovala expedici DofE a splnila tak bronzovou úroveň ceny vévody z Edinburgu.
Bronzová expedice – červen 2019
 
14. a 15. 6. 2019 se uskutečnila expedice bronzové úrovně. Účastníci si jako cíl stanovili dopravit se na kanoích k zámku Orlík, zjistit možnosti přístupu a ukotvení lodí a vše zdokumentovat. Nejprve absolvovali cvičnou a poté ostrou expedici. Bohužel jim plány překazila bouřka a déšť. Rozhodli se tedy pro změnu trasy a včas se vrátit do kempu.
 
Zde jsou jejich zážitky:
Na cvičné expedici jsme se učili na kajaku a kánoi. Mně osobně to myslím celkem šlo a bavilo mě to, ale sama bych se samozřejmě neodhodlala. Při spolupráci s ostatními nám to vycházelo dobře. Myslím si, že na hlavní expedici jsme byli dostatečně připraveny.
Žaneta Kopecká
 
Byl to skvělý zážitek a moc jsem si to s kamarádkami užila.
Aneta Průšová
 
Na kajaku jsem jela poprvé v životě a myslím, že bych na něm moc daleko nedojela. Zato na kánoi si myslím, že jsem byla užitečná a základy si osvojila rychle, jelikož na ní není potřeba tolik rovnováhy a koordinace rukou jako na kajaku. Jako výcvik na hlavní expedici si myslím, že byla tato naše příprava dostatečná. A navíc jsem si to s kamarádkami moc užila!
Eliška Stočesová

Bronzová expedice – květen 2019

První účastníci programu DofE na naší škole zakončují bronzovou úroveň účastí na dobrodružné expedici. Ve dnech 24. – 25. 5. 2019 po pečlivém plánování realizovalo svoji výpravu osm děvčat. Děvčata zkombinovala turistiku a kanoistiku. Nejprve sjížděla část řeky Otavy a druhý den je čekala několikakilometrová túra. Studentky společně prokázaly schopnost spolupráce, zodpovědnost a samostatnost. Zároveň získaly příjemný zážitek a nové zkušenosti. Děkujeme za finanční dar z fondu DofE, ze kterého bylo zaplaceno zapůjčení kánoí a vybavení.
Mgr. Vladimíra Klasnová

Dne 24. května jsme se jako účastnice mezinárodního projektu DofE vydaly na naši dobrodružnou expedici, při které jsme sjížděly řeku Otavu a dokumentovaly místní flóru. V pátek ráno jsme se s paní učitelkou sešly na příbramském vlakovém nádraží a samy vyrazily vlakem do Čimelic. Zde se nám však nepodařilo vystoupit, a proto jsme vlakem pokračovaly až do Protivína. Tato situace nás naučila nepanikařit a řešit danou věc jako tým. Po přestupu jsme se po hodině znovu setkaly s paní učitelkou a v pořádku dorazily do Sušice, kde také začalo naše sjíždění řeky na kánoích.

Naplánovaly jsme si trasu do Velkých Hydčic, což pro nás znamenalo ujet 15,6 km. Po cestě jsme si dávaly krátké pauzy na odpočinek, svačinu z domova, popovídání nebo stavění mohyl z kamenů. Jelo se nám dobře. Vody bylo dostatek a počasí nám také přálo. Vodáků jsme potkaly málo, ale jako správní vodáci jsme se pozdravili typickým pozdravem „Ahoj!“ Do kempu jsme dorazily kolem 17. hodiny. Vrátily jsme vypůjčené kánoe, vybalily své věci a zdokumentovaly rostliny.
Tato expedice měla také své podmínky, které jsme měly dodržet. Musely jsme se ubytovat pouze v přenosných stanech, uvařit si alespoň 1 teplé jídlo, být maximálně soběstační (tj. nezávislé na penězích, moderních technologiích a bez cizí pomoci).
Vše jsme, doufáme, úspěšně zvládly a po chladné noci jsme vstávaly v 5:30. Sbalily jsme si své věci a pěšky jsme se s krosnami a stany vydaly na vlak do Horažďovic. Cesta byla poměrně dlouhá a náročná, ale všech osm nás došlo v pořádku a plné dojmů a zážitků jsme vyrazily opět vlakem domů. Tato expedice nás určitě naučila, jak si vystačit bez peněz a telefonů, vše si umět naplánovat a zorganizovat. Bylo to skvělé a doufáme, že se podobné expedice budeme moci zúčastnit znovu.

Bětka Klozarová, 2. A